Z aparatem wśród zwierząt

Sri Lanka, Bali, Kenia


Tradycyjne zwiedzanie zazwyczaj kojarzone jest z poznawaniem miast, obiektów historycznych, podziwianiem krajobrazów. Jest jednak kilka niezwykłych miejsc, które znajdują się w programach wycieczek a pobyt w nich pozostawia niesamowite wrażenia. Chcemy przybliżyć kilka mało znanych miejsc , które mogą być rajem dla miłośników fotografowania i przyrody.

 

Sri Lanka – Pinnawela, Sierociniec dla słoni

 

Miejsce gdzie można zobaczyć słonie żyjące w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Od 1975r to miejsce gości ok. 80 słoni. Sierociniec powstał aby zapewnić opiekę osieroconym, znalezionym w dżungli rannym zwierzętom. Słonie przygotowywane zostają tu do dorosłego życia.

 

Kilka razy w ciągu dnia słonie są wypuszczane i udają się nad rzekę aby się wykąpać. Jest to niesamowity widok. Zwierzęta bawią się w wodzie. Kolejną atrakcją jest karmienie słoniątek mlekiem z butelki. Pieniądze za bilety wstępu ułatwiają utrzymanie tych zwierząt. Ciekawostką jest również tzw. papier słoniowy i wyroby z niego, które można kupić w sklepie na terenie sierocińca. Osobliwością tego papieru jest fakt, że wytwarza się go z odchodów słonia poddanych gotowaniu i rozdrabnianiu. Nie dodaje się do niego barwników a kolor papieru zależy od diety słonia. W związku z faktem, że tamtejsze słonie jedzą głównie liście palmy można powiedzieć, że mają celulozową dietę więc materiał na papier jest prawie gotowy.

 

Indonezja – Bali, Ubud – Małpii Las (Monkey Forest)

 

Miejsce, w którym trudno się nie uśmiechać. W egzotycznym lesie oprócz świątyni Pura Delem Agung spotykamy stada sympatycznych makaków, w tym wiele matek z młodymi. Na terenie kompleksu świątyni żyją cztery stada małp, a każde z nich zajmuje swoje terytorium usytuowane w różnych częściach parku.

 

Zwierzątka przyzwyczajone są do turystów chętnie pozują do zdjęć – oczywiście za banana. Nie ma banana, nie ma zdjęcia!

Potrafią wchodzić turystom na ramię lub na głowę. W związku z tym trzeba uważać na swoje rzeczy. Małpy są bardzo ciekawskie i w chwili nieuwagi kradną – najczęściej okulary a czasem i aparat fotograficzny.

 

Z wielką przyjemnością obserwuje się te niesamowicie inteligentne zwierzaki, które przymilając się do człowieka potrafią w tym samym czasie zaglądać do torby lub do kieszeni. Równie ciekawa jest obserwacja jak zachowują się w grupie, kto jej dowodzi a szczególnie jak opiekują się młodymi.

 

Kenia – Parki Narodowe – Safari

 

W poprzednich dwóch miejscach można oglądać zwierzęta w środowisku zbliżonym do naturalnego, lecz uzależnionych od człowieka. W Afryce podczas safari widzimy je na wolności.

 

Podróżując jeepem przez Parki Narodowe Kenii, uzbrojeni w aparat fotograficzny możemy zobaczyć wszystkie zwierzęta, które do tej pory widzieliśmy w ZOO.

 

Dwa z głównych Parków Narodowych Kenii to Tsavo Tsavo National Park i Amboseli National Park.

 

Tsavo Est – to królestwo słoni

 

Założony w 1948 jest największym tego typu obszarem w Kenii. Bardzo emocjonującym przeżyciem jest obserwowanie stada słoni przechodzących w odległości kilku metrów od samochodu.

 

Tsavo Ovest – tu można spotkać lwa

 

Ta część Parku oddzielona jest od Tsavo Est słynną linią kolejową Nairobi-Mombasa, częścią legendarnej Uganda Railways wybudowanej przez Anglików pod koniec XIX w. Trasą tą przewożono towary z centralnej Afryki nad Ocean Indyjski.

 

Możemy tu zobaczyć lwy, leopardy, nosorożce, małpy oraz marabuty z ich niesamowitymi dziobami. –

 

Park Amboseli.

 

Położony u stóp masywu górskiego Kilimandżaro (5.895 m), najwyższego szczytu Afryki. Znajdują się tu również słone jeziora, suche przez większą część roku. Żyją tu liczne gatunki kopytnych, np. bawół afrykański, gnu, gazele i żyrafy a z drapieżników zaś lew, lampart, gepard i serwal. Atrakcją jest występowanie zagrożonych wyginięciem słoni afrykańskich i nosorożców zwyczajnych. W pobliżu wód spotyka się hipopotamy oraz liczne ptaki, np. pelikany, ibisy, marabuty, bociany i kormorany.

 

Safari to niesamowite przeżycie, które trudno do czegoś porównać. Obcowanie z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku pozostawia niezapomniane wrażenia.

A.N.