SAMOS

Wyspa Pitagorasa i wina 


Najbardziej zielona z Wysp Egejskich z przepięknymi górskimi krajobrazami, przeplatanymi winnicami i gajami oliwnymi. Oddalona jest zaledwie o kilka km. od wybrzeża Turcji – Kushadasi. Miejsce narodzin mitycznej bogini Hery, słynnych filozofów i uczonych: Pitagorasa, Epikura.

Samos - Wyspa Pitagorasa i Słonca

Zapraszamy w podróż na jedną z mniej znanych z 1400 greckich wysp. Jeśli nie pociągają Cię tłumy turystów oraz popularne turystyczne kurorty Samos może być wymarzonym miejscem na wakacje. Tu możesz poczuć prawdziwą grecką atmosferę. Pomimo faktu, ze jest to ósma co do wielkości wyspa grecka ( ok 45km długości i ok 20km szerokości ) w księgarniach niełatwo znaleźć przewodniki turystyczne na jej temat.

 

To trzeba zobaczyć:


Vathi czyli dawna nazwa stolicy wyspy Samos

Stolicą wyspy jest miasto Samos ale mieszkańcy nadal wolą używać antycznej nazwy Vathi. Znajduje się tutaj Muzeum Archeologiczne z ciekawymi zbiorami, warto zwiedzić także Ano Vathi, położoną wyżej część miasta z tradycyjnymi domami i kościółkami. Będąc w starej części miasta koniecznie trzeba wypić kawę w bardzo licznych tu kafenionach. Po jej zamówieniu trzeba odczekać aż zostanie przygotowana w tradycyjny sposób, przy użyciu tygielka. Kafeniony to prawdziwe serca lokalnej społeczności. Uczęszczają je głównie mężczyźni, spędzając czas na pogawędkach, grze w karty i piciu kawy.

 

Miasto Pitagorasa

Na południe od stolicy leży Pythagorion, nazwany tak w 1955 r. na cześć dla uczczenia najsłynniejszego mieszkańca wyspy Pitagorasa, matematyka i filozofa. Urocze miasteczko z wąskimi uliczkami, malowniczym portem, w którym w lecie obok miejscowych kutrów cumują piękne jachty, licznymi sklepami, barami i tawernami. W jego pobliżu znajduje się wspaniałe dzieło starożytnego budownictwa: tunel – akwedukt Eupalinosa.

 

Karlovasi

Drugie co do wielkości miasteczko wyspy i znakomita baza wypadowa do zwiedzania jej zachodniej części. Najładniejszą dzielnicą jest Paleo Karlovassi ze starą zabudową i wąskimi uliczkami. W okolicy znajduje się otoczona zielonymi klifami piaszczysto-żwirowa plaża Potami, wodospady oraz liczne bizantyjskie kościółki.

 

Monastyr Timios Stavros

Kamienne mury, niebieskie kopuły, czerwone drzwi. Tak na pierwszy rzut oka wygląda ten jeden z największych i najstarszych kościołów prawosławnych na wyspie.

Aktualnie klasztor zamieszkują nieliczni mnisi, którzy spędzają czas na modlitwie i dbaniu o klasztorny ogród. W tym na pozór zapomnianym zakątku kryją się “skarby”: piękny drewniany ikonostas wykonany przez rzemieślników z wyspy Chios, tron, oraz obfitująca w księgi, listy i manuskrypty biblioteka.

 

Ruiny Świątyni Hery

Niegdyś ogromna świątynia poświęcona antycznej bogini Herze. Do naszych czasów zachowała się jedna kolumna (o połowie pierwotnej wysokości) oraz kilka zdekompletowanych posągów. Świątynia Miała wymiary 108 na 55 metrów, co czyniło ją czterokrotnie większą od Partenonu w Atenach. Stała na miejscu mitycznych narodzin bogini Hery i była jednym z najważniejszych miejsc jej kultu w starożytnej Grecji.

 

Kouros

Imponujący posąg, przedstawiający mężczyznę znaleziony w pobliżu świątyni Hery. Jego wysokość przekracza to prawie metrów. To perfekcyjne dzieło sztuki klasycznej można podziwiać w muzeum archeologicznym.

 

Wspaniałe plaże

Różnorodne. Wyspa obfituje w liczne plaże zarówno te dzikie jak i zagospodarowane ale wszystkie z krystalicznie czystą wodą. Na Samos przeważają plaże żwirowe i piaszczysto-żwirowe, a najpopularniejsze z nich to: w okolicach Kokkari – Lemonakia w pięknej zatoce nad intensywnie błękitnym morzem oraz Tsamadou w kształcie półksiężyca z wyodrębnioną częścią dla naturystów, Potami, Mikro Seitani i Megalo Seitani na wschód od Karlovasi, Glicorisa, długa żwirowo-kamienista Mykali oraz Psili Amos – piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza, popularna przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi.

 

Wino

Słynny muscat z Samos. Czuć w nim zapach cytrusów: kwiatów pomarańczy a w smaku słodycz miodu, nuty herbaty, orzechów, wanilii. Wino, z którego słynie wyspa dojrzewa przez kilka lat.