Ios – greckie wakacje 

Ios to malownicza wyspa z piaszczystymi plażami. W chodzi w skład archipelagu Cyklady. Znajduje się pomiędzy wyspami Naxos i Santorini.

Tu każdy znajdzie cos dla siebie. Wyspa zabawy, kochana przez młodych za imprezy na plaży i improwizowane, nieoczekiwane koncerty. Z drugiej strony prawie niezamieszkała – idealne miejsce dla szukających spokoju i relaksu pomiędzy drzewkami oliwnymi, małymi zatoczkami i kościołkami ukrytymi wśród skał.

 

Ios relaks i zabawa

W latach 60-tych wyspa była stolicą ruchu hipisowskiego, idealnym miejscem dla stylu życia w zgodzie z natura. Dziś jest znana raczej, jako wyspa zabawy. Ios – grecka perełka na morzu Egejskim to nieduża wyspa – o niezwykłej energii. Jej mieszkańcy to zaledwie ok 2tys osób. Nie ma tu dużego ruchu drogowego, chaosu, korków- Idealnie jeździ się tu skuterem. Jeśli chcesz wypocząć bez pospiechu, choć przez chwile pożyć zgodnie ze swym zegarem biologicznym, pakuj walizkę!  

 

Na Ios czeka Cię totalny relaks, pozwól się prowadzić muzyce…A może trafisz na niezapowiedziany, niezapomniany improwizowany koncert na plaży?

Nasze ulubione miejsce na wyspie – Free Beach Bar.

Dzień na Ios zaczyna się od plaży, najlepiej w małej zatoczce. Przemierzając drogi  docieramy do Manganari Beach – na południu wyspy – z płytką, kryształowo czystą wodą. Potem obiad w lokalnej tawernie. Po obiedzie można odwiedzić mniejszą, lecz równie fascynującą zatoczkę Agia Theodoti. Docieramy do niej drogą, przy której możemy podziwiać wiatraki – charakterystyczne dla tego rejonu.

Ten kto preferuje wypoczynek w mniej odludnym miejscu może wybrać się na plażę Mylopotas Beach, długa 400 m o złotym piasku. Najbardziej popularna na wyspie.

Po południu i wieczorem warto pojechać do Chory, głównego miasta wyspy z charakterystycznymi wąskimi uliczkami, typowymi białymi domami i wiatrakami. Kiedy już poznamy wszystkie zakątki Ios, możemy wybrać się na wycieczkę na pobliską wyspę Santorini.

Ios – atrakcje turystyczne

ZAMEK PAELOKASTRO – ruiny tego weneckiego zabytku z XV w. znajdują się na północy wyspy.

WYSPA SKINOS dziewicze miejsce, w którym czas zatrzymał się 30 lat temu.

GRÓB HOMERA – niedaleko północnego krańca Ios, za zatoczką Plakotos, znajduje się zespół prehistorycznych grobowców. Jak utrzymują wyspiarze, w jednym z grobowców jest pochowany Homer. Legenda głosi, że poeta zmarł, gdy statek z Samos do Aten, którym podróżował, został zmuszony do postoju na wyspie.

PLAŻA MANGANARI – druga co do wielkości plaża na Ios, można tam dotrzeć z portu taksówką wodną bądź autobusem.