CYPR

MIESZANKA KULTUR


Zmęczony pracą, zimą? Chcesz uciec od zimna, śniegu, szarego nieba? Obudzić się z zimowego letargu? Nie musisz od razu myśleć o dalekich egzotycznych podróżach. Wystarczą ok. 3 godziny lotu z Warszawy aby znaleźć się na położonej na krańcu Europy, przepięknej wyspie. Miejsca narodzin starożytnej bogini miłości i piękna – Afrodyty. Cypr to wyspa gdzie praktycznie przez cały rok świeci słońce. Być może w marcu jeszcze warunki nie sprzyjają morskim kąpielom ale powoli można poczuć już zbliżająca się wiosnę.

Cypr- mieszanka kultur

Cypr to nie tylko ukryte plaże, zatoczki i stanowiska archeologiczne, zapach ziół i smak jednego z najstarszych win świata to także całe wieki skomplikowanej historii.

Jedna z najstarszych cywilizacji licząca sobie ok 10 000 lat. Znany w starożytności z pokładów miedzi Cypr dał prawdopodobnie również nazwę temu metalowi – cuprum.

Umiejscowiona na skrzyżowaniu trzech kontynentów wyspa: Azji, Afryki i Europy przez wieki była dla wielu strategicznym miejscem. Starożytni Grecy, Egipcjanie, Rzymianie, Fenicjanie, Wenecjanie, Turkowie i Anglicy zostawili tu swoje ślady.  To miejsce to ogromne muzeum pod gołym niebem. Niepowtarzalna mieszanka kultur i tradycji.

Rozkwitł tutaj kult Afrodyty. Ludzie przyjeżdżali na wyspę z każdego zakątka Morza Śródziemnego aby wziąc udział w poświęconych jej obchodach. Do tej pory mamy pozostałości tego świętowania w lokalnej kulturze np. Festiwal Kwiatów, który odbywa się na wiosnę.

Nad wyspą górują dwa pasma szczytów. W południowej części monumentalne góry Trodos a w północnej niedostępne Besparmak (“Pięć Palców”), które z daleka łudząco przypominają zaciśniętą pięść a do tego krystalicznie czyste, ciepłe morze, przepiękne plaże.

Wyspa podzielona jest na dwie części: południowa to państwo należące do Unii Europejskiej, północna – Państwo, które nie zostało uznane przez żaden kraj na świecie, oprócz Turcji. Stolicą zarówno i jednej i drugiej części jest Nikozja. Jedyne miasto podzielone murem. Znajdujące się w centrum miasta przejście graniczne pozwala na swobodne przemieszczanie się turystów. Obie części wyspy, równie piękne są bardzo przyjazne dla turystów.

To trzeba zobaczyć:


Cypr Północny

Cypr północny jest mniej zaludniony, przybywa tam także mniejsza liczba turystów w związku z czym można tu znaleźć praktycznie już nie spotykane w innych częściach Europy dziewicze, prawie puste plaże, które kilometrami ciągną się wzdłuż wybrzeża i stanowią idealne miejsce lęgowe dla żółwi morskich. Można tu spotkać również stada dziko żyjących osłów (Półwysep Karpaz).

Kyrenia

Port w Kyrenii ma kształt podkowy. Jest idealnym miejscem na relaks. Tuż przy samym porcie znajdziemy zamek a w nim muzeum, gdzie możemy zobaczyć najstarszy wrak statku wydobyty z morza. Ciekawostką jest też oglądanie lochów, w których znajdują się bardzo realistyczne figury uwięzionych i strażników. 

W okolicach Kyrenii nie możemy przegapić opactwa Bellapais, malowniczo położone pozostałości średniowiecznej bazyliki zachwycą miłośników sztuki. Prawdziwy hitem okolicy są ruiny zamku św. Hilariona. Legendy głoszą, że ten położony na szczycie wzgórza zamek zainspirował Walta Disneya do stworzenia na jego kształty zamku w bajce “Królewna Śnieżka”

 Famagusta

To jedno z najbardziej znanych miast na Cyprze Północnym. Znajdują się tu liczne zabytki: Pałac Wenecki, Meczet Lala Mustafa Pasha, który wcześniej był katedrą Św. Mikołaja. Jest to największa średniowieczna budowla w Famaguście wybudowana w 1312r, konsekrowana jako katedra katolicka a następnie podczas podboju Cypru przez Imperium Ottomańskie została zamieniona na meczet i jest nim do dzisiaj. Jest to jedna z najpiękniejszych katedr na Bliskim Wschodzie, zwana “Cypryjskim Reims”.

Karpaz

Kilometry złotych,piaszczystych, dziewiczych plaż. Odcinek zwany Golden Beach, jest jedna z najpiękniejszych plaż Cypru. Tu najczęściej można spotkać żółwie morskie, które wybierają ją jako miejsce lęgowe. Półwysep jest naturalnym rezerwatem dla ptactw, dziko rosnących kwiatów i na pewno zachwyci wszystkich miłośników przyrody. Dodatkowa atrakcją są poruszające się grupami dzikie osły, które stworzyły tu sobie siedlisko.

 

Cypr Południowy

Limassol – Miasto Krzyżowców

Główny port i centrum przemysłu winiarskiego. Tętniący życiem kurort. Miasto rozciąga się nad brzegiem morze ok 15 km. Tuż przy samej linii brzegowej usytuowane są liczne hotele oraz deptak spacerowy. Miasto tętni życiem, tawerny, bary, restauracje…

Stara część miasta znajduje się w okolicach portu rybackiego. Urocze, wąskie uliczki, średniowieczny zamek Ryszarda Lwie Serce.

W okolicach miasta znajduje się wiele małych wiosek słynnych z produkcji wina oraz zamek Kolossi, z którym związana jest historia jednego z najstarszych win na świecie – Comandaria. Była produkowana właśnie tu przez Joanitów, którzy w zamku mieli swoją siedzibę.

Koniecznie trzeba spróbować tego aromatycznego, słodkiego wina.

Larnaka

Typowo turystyczne miasto. Średniowieczny fort usytuowany pośrodku nadmorskiej promenady dzieli miasto na dwie części. Z jednej strony lokale, restauracje, dyskoteki i puby w brytyjskim stylu a z drugiej stara turecka dzielnica, w której mieszkają Cypryjczycy. To właśnie tu można poczuć autentyczny klimat tej wyspy, szczególnie w godzinach wieczornych.

Kilka kroków dalej znajduje się słynna długa “Makenzy” beach (McKenzy) długa i szeroka, odpoczywając, na której możemy podziwiać podchodzące do lądowania samoloty. O dziwo nie są one uciążliwe, praktycznie ich nie słychać a widok niesamowity szczególnie dla miłośników awiacji. Jedną z turystycznych atrakcji jest również słone jezioro, gdzie zimują flamingi (niestety czasami trudno je dostrzec, gdyż przebywają na środku jeziora).

Pafos

Zobaczymy tu przepiękne mozaiki, prawdziwa perełka umieszczona na liście dziedzictwa UNESCO. Określane są one mianem najpiękniejszych na świecie i przedstawiają sceny z życia i antycznych Greków. Na uwagę zasługuje również stary port w pobliżu średniowiecznego zamku, w którym jest pełno tawern i restauracji.

Góry Trodos

Wydaje się to nieprawdopodobne ale Cypr posiada wiele tras narciarskich. Masyw górski Trodos zimą pokrywa się śniegiem. Oprócz dobrych warunków narciarskich znajdziemy tu niewielkie wioski oraz ukryte między skałami monastyry. Góry sprawiają wrażanie dzikich i niedostępnych. Porośnięte są sosnowym lasem.

Nikozja (Lefkosia/Nicosia)

Jedyna stolica ( po upadku muru Berlińskiego) jeszcze podzielona. Część południowa stolica Republiki Cypru to dziś nowoczesne miasto. Stare miasto jest otoczone zbudowanymi przez Wenecjan murami. Na wąskich uliczkach starówki pełno jest sklepików, kawiarenek i tawern.

Spacerując jedną z głównych ulic miasta Ledra Street dochodzimy do punktu granicznego. W tym miejscu możemy spokojnie przejść do północnej części kraju – tureckiej (wystarczy dowód osobisty). Tu znajdziemy się w innym świecie. Wspaniały meczet Selimiye (wcześniej był katedrą gotycką) – przedziwna mieszanka architektoniczna. Koniecznie trzeba zobaczyć Buyuk Han, historyczne miejsce postoju karawan. Znajdziemy tam wiele galerii z rękodziełem i małe kawiarnie gdzie można się napić pysznej tureckiej kawy podanej przez przesympatycznych kelnerów w wieku już bardzo emerytalnym.

strzała Zapraszamy do odkrywania tej pięknej wyspy!